Individual State Champs

Individual, Doubles, and Relay State Champions

 

Year Sport Individual Event or Time
 1966 Wrestling  Larry Smith  145 lbs. 
 1966 Wrestling  Dick Savidge   
 1969 Boys Track  Steve York  Half Mile 
 1970 Wrestling  Mike Dee  139 lbs. 
 1972 Boys Swimming  Bill Vickery  50 Free   
 1972 Girls Swimming  Pam Campbell  1 Meter Diving 
 1973 Girls Swimming  Pat Campbell  1 Meter Diving 
 1975 Girls Swimming  Kathy Schaefer  200 Free 
 1976 Boys Track  Ron Grahn Discus 
 1976 Wrestling  Kurt Geib  132 lbs. 
 1977 Wrestling  Kurt Geib  138 lbs 
 1978 Wrestling  Jeff Austin  126 lbs. 
 1978 Girls Track  Kelly Elias  440 Dash 
 1979 Wrestling  Stan Baskett  126 lbs. 
 1979 Girls Track  Diane Bussa  Mile 
 1979 Girls Golf  Martha Foyer  Medalist 
 1980 Boys Tennis  Todd Witsken  Singles State Champion 
 1980 Girls Swimming  Colleen Metzgar  100 Breast Stroke 
 1980 Girls Golf  Martha Foyer  Medalist 
 1980 Girls Swimming 

A. Thomas, L. Deam,B. Olsen, C. Metzgar 

200 Medley Relay 
 1981 Girls Golf  Martha Foyer  Medalist 
 1981 Girls Swimming  Lauran Deam   100 Breast Stroke 
 1981 Grils Tennis  Susan Bass, Martha Eberts  Doubles State Champions 
 1983 Girls Swimming  Tiffany Mumm  100 Breast Stroke 
 1984 Boys Track  Mark Rodholm  1600M
 1985 Boys Track   Mark Rodholm  800M 
 1986 Girls Swimming  Heidi Hafner  100 Back Stroke 
 1986 Girls Swimming  M. McCracken, H. Hafner, G. Faerber, C. Simmons  200 Medley Relay 
 1986,87,88 Girls Swimming  Missy McCracken  100 Fly & 200 Free, 100 Fly, 200 Free &100 Fly 
 1986,87,88,89 Girls Swimming  Ginger Faerber  50 Free, 100 Back, 100 Back, 100 Back 
 1987,88 Boys Tennis  Rick Witsken  Singles State Champion 
 1987 Girls Swimming 

G. Faerber, ,S. McClure,T. Tyner, C. Simmons 

200 Medley Relay 
 1988 Girls Swimming  Christine Simmons  200 Individual Medley 
 1988 Girls Swimming  M. McCracken, G. Faerber, T. Tyner, C. Simmons  200 Medley Relay 
 1988,89,90 Girls Swimming  Tricia Tyner  100 Breast, 200 IM& 100 Breast, 100 Breast 
 1989 Girls Swimming 

T. Tyner, E. Tucker,S. Brinkley, G. Faeber 

200 Medley Relay 
 1989,90 Boys Swimming  Tom Hickson  200 Free, 200 Free 
 1989, 90 Girls Tennins  Holyn Lord  Singles State Champion 
 1990 Boys Swimming  B. Hafner  100 Fly 
 1990 Girls Swimming 

T. Tryon, K. Trager,T. Tyner, A. Roby 

200 Medley Relay 
 1991 Boys Swimming  R. Faust, R. Clifford, E. Peerless, B. Hafner  200 Free Relay 
 1991 Girls Swimming  S. Faust, T. Tryon, S. Thomas, K. Trager  200 Medley Relay 
 1991,92,93,94 Boys Swimming  Jason Lancaster  200&500 Free,200 Free,100 Fly&200IM,200IM&100 Fly 
 1992 Boys Swimming  R. Faust, J. Lancaster, J. Teuscher, M. Reynolds  400 Free Relay 
 1992 Girls Swimming  E. Ayers, S. Thomas, J. West, A. Watts  200 Free Relay 
 1992 Girls Swimming  E. Ayers, S. Thomas, T. Tryon, K. Calabrese  200 Medley Relay 
 1992,93,94,95 Girls Swimming  Emily Ayers  50 Free, 50 Free&100 Fly, 50 Free, 50 Free&100 Fly 
 1993 Boys Swimming  R. Faust, J. Lancaster, W. Tucker, B. Moon  200 Medley Relay 
 1993 Boys Swimming  G. Simmons, M. Reynolds, R. Faust, J. Lancaster  400 Free Relay 
 1993 Girls Swimming  K. Wehner, J. West, A. Enoch, E. Ayers  200 Free Relay 
 1993 Girls Swimming  S. Hammond, K. Tancredi, E. Ayers, T. Brown  200 Medley Relay 
 1993,94,95 Boys Swimming  Mike Reynolds  500 Free, 200&500 Free, 50 Free 
 1994 Boys Swimming  W. Tucker, J. Lancaster, B. Moon, M. Reynolds  200 Free Relay 
 1994 Boys Swimming  B. Moon, W. Enoch, J. Lancaster, M. Reynolds  400 Free Relay 
 1994 Girls Swimming  A. Hastings, L. Plummer, E. Ayers, A. Enoch  400 Free Relay 
 1994 Girls Swimming  E. Ayers, A. Hastings, K. Wehner, L. Plummer  200 Free Relay 
 1994 Girls Swimming  K. Wehner, K. Davis, K. Tancredi, A. Hastings  200 Medley Relay 
 1995 Boys Swimming  Brian Moon  100 Fly & 50 Free 
 1995 Girls Swimming  A. Enoch, C. Lambert, E. Ayers, K. Davis  200 Free Relay 
 1995 Girls Swimming  K. Tancredi, C. Lambert, A. Hastings, K. Davis  200 Medley Relay 
 1995 Girls Swimming  A. Enoch, A. Hastings, E. Ayers, L. Carlberg  400 Free Relay 
 *1995 Boys Swimming  K. Finney, J. Carlberg, M. Reynolds, B. Moon  200 Free Relay 
 *1995 Boys Swimming  B. Moon, D. Graver, M. Reynolds, J. Carlberg  400 Free Relay 
 1995,96,97 Girls Swimming  Lindsay Carlberg  100 Back, 100 Back, 100 Back 
 1996 Boys Swimming  B. Moon, B. Jennings, S. Pickens, J. Carlberg  200 Free Relay 
 1996 Girls Cross Country  Julie Ham   State Champion 
 1996 Girls Track  L. Weddell, C. Sohn, A. DeVoe, B. Johnson  3200 M Relay 
 1996,97 Boys Track  Todd Beyerlein  High Jump, High Jump 
 1997 Boys Swimming  Jason Carlberg  100 Fly 
 1997 Wrestling  John Kopnisky  160 lbs. 
 1997 Wrestling  Todd Wright  189 lbs. 
 1997 Girls Swimming  A. Bradford, C. Lambert, A. Hastings, K. Davis  200 Free Relay 
 1997 Girls Swimming  L. Carlberg, K. Simmons, A. Hastings, K. Davis  200 Medley Relay 
 1997 Girls Swimming  K. Simmons, H. Haley, K. Seall, L. Carlberg  400 Free Relay 
 1998 Girls Swimming  A. Hastings, K. Davis, K. Simmons, K. Kolles  200 Free Relay 
 1998 Girls Swimming  L. Carlberg, B. Turner, E. Watts, K. Davis 200 Medley Relay 
 1998 Girls Swimming  A. Hastings, L. Carlberg, K. Simmons, K. Kolles  400 Free Relay 
 1998 Girls Track  A. Marshall, S. Ayers, A. DeVoe, C. Sohn  3200 M Relay 
 1999 Boys Tennis  Rajeev Ram   Singles Champion
 1998,00 Girls Swimming  Katie Simmons  100 Breast, 200 Free 
 1999 Girls Swimming  C. Herr, K. Simmons, E. Watts, K. Kolles  200 Medley Relay 
 1999 Girls Track  K. Kilsrud, J. Ng, M. Steffel, S. Ayers  1600 M Relay 
 1999 Girls Track  L. Weddell, S. Ayers, A. Marshal, C. Ellabarger  3200 M Relay 
 2000 Boys Tennis  Billy Elliott, Tristan Beach  Doubles State Champions 
 2000 Boys Track  Charlie Koeppen  3200 M 
 2000 Boys Track  Ryan Sarbinoff  200 M 
 2000 Girls Swimming  E. Watts, C. Herr, L. Merek, K. Simmons  200 Medley Relay 
 2000 Girls Swimming  M. Himes, K. Simmons, C. Hitchens, E. Watts  400 Free Relay 
 2000  Girls Swimming  Erica Watts  100 Fly 
 2000,02 Boys Swimming  Andrew Albright  100 Breast, 100 Breast 
 2001 Boys Swimming  C. Phipps, M. Belcher, G. Wieczorek, P. Pessagno  400 Free Relay 
 2001 Boys Swimming  G. Wieczorek, J. Cousins, J. Westphal, M. Unger  200 Free Relay 
 2001 Boys Tennis  Steve Auda, Ethan Jaffee  Doubles State Champions 
 2001 Boys Track  J. Hinson, S. Kenny, J. Panacoast, J. Edgerton  3200 M Relay 
 2001 Girls Swimming  Tenley Bick  100 Breaststroke 
 2001 Girls Track  J. Calhoun, T. Ayers, A. Groth, M. Kebert  3200 M Relay 
 2001 Girls Track  Ashley Urick  1600 M 
 2002 Boys Swimming  M. Belcher, A. Albright, B. Rector, J. Cousins  200 Medley Relay 
 2002 Boys Swimming  M. Belcher, C. Hitchens, M. Enoch, G Wieczorek  400 Free Relay 
 2002 Girls Swimming  J. DiBenigno, C. Herr, C. Ellabarger, L. Merek  200 Medley Relay 
 2002 Girls Swimming  L. Merek, T. Baughman, E. Sparks, N. Collins  400 Free Relay 
 2002 Girls Track  J. Calhoun, C. Ellabarger, M. Kebert, M. Rafferty  3200 M Relay 
 2002,03 Girls Cross Country  Katie Harrington  State Champion 
 2003 Boys Swimming  Chris Belcher  100 Free 
 2003 Boys Swimming  E. Johnson, G. Wieczorek, J. Cousins, B. Rector  200 Medley Relay 
 2003 Boys Swimming  J. Cousins, G. Wieczorek, R. Pearcy, C. Belcher  200 Free Relay 
 2003 Boys Swimming  C. Belcher, F. Stegger, M. Enoch, J. Cousins  400 Free Relay 
 2003 Girls Swimming  A. Rosinko, A. Gregory, E. Sparks, K. Gooch  200 Medley Relay 
 2003 Girls Tennis  Jessica Thompson, Elizabeth Steele  Doubles State Champions 
 2003 Girls Track  Katie Harrington  1600 M 
 2003,04 Boys Swimming  Grant Wieczorek  200 Free, 100 Butterfly 
 2003,04 Girls Swimming  Erin Sparks  100 Breaststroke 
 2004 Girls Tennis  Sophie Grabinski  Singles State Champion 
 2004 Boys Swimming  G. Wieczorek, E. Johnson, C. Bartels, J. Cousins  200 Medley Relay 
 2004 Boys Swimming  Sebastian Cousins  500 Free 
 2004 Boys Swimming  J. Cousins, F. Stegger, S. Cousins, C. Belcher  200 Free Relay 
 2004 Boys Swimming  C. Bartels, G. Wieczorek, F. Stegger, C. Belcher  400 Free Relay 
 2004 Boys Track  E. Bardach, F. Dixon, R. Granger, T. Martin  3200 M Relay 
 2004 Girls Swimming  M. Sparks, E. Sparks, A. Rosinko, T. Baughman  200 Medley Relay 
 2004 Girls Swimming  A. Young, M. Moore, T. Baughman, E. Sparks  400 Free Relay 
 2004 Girls Tennis  Marie Grabinski, Elizabeth Steele  Doubles State Champions 
 2004,05 Girls Swimming  Taylor Baughman  50 Free, 100 Free 
 2005 Boys Track  B. Peterson, R. Granger, E. Bardach, T. Martin  3200 M Relay 
 2005 Wrestling  Scott Kelly  125 lbs. 
 2005 Girls Swimming  A. Young, M. Sparks, K. McRoberts, T. Baughman  400 Free 
 2005 Girls Swimming  Alyssa Rosinko  100 Butterfly 
 2006 Girls Swimming  J. Hammes, E. DiBenigno, A. Rosinko, M. Sparks  200 Medley Relay 
 2008 Girls Swimming  Smantha Partridge  500 Free 
 2008 Girls Swimming  Trish Regan  200 Free 
 2008 Girls Swimming  D. Mason, T. Regan, E. DiBenigno, M. Detro  200 Free Relay 
 2009 Girls Swimming  J. Hammes, L. Stauder, D. Mason, M. Detro  200 Medley Relay 
 2009 Girls Swimming  Logan Mason  200 Free 
 2009 Girls Swimming  Trish Regan  200 Individual Medley 
 2009 Girls Swimming  Megan Detro  50 Free 
 2009 Girls Swimming  Lauren Jordan  500 Free 
 2009 Girls Swimming  M. Detro, J. Hammes, L. Mason, T. Regan  200 Free Relay 
 2009 Girls Swimming  Jessie Hammes  100 Backstroke 
 2009 Girls Swimming  C. Marshall, L. Mason, R. Sheets, T. Regan  400 Free Relay